Jak na dláta?

Dláta jsou jednoduché řezací nástroje, uváděné do pohybu tlakem ruky, úderem paličky nebo úderem kladiva, sloužící k opracování dřeva.Dláta jsou jednoduché řezací nástroje, uváděné do pohybu tlakem ruky, úderem paličky nebo úderem kladiva, sloužící k opracování dřeva.
Dláto se skládá z ocelového profilu, čepele a rukojeti. Čepel je na jedné straně zakončena ostřím a na straně druhé trnem, na kterém je naražena plastová nebo dřevěná rukojeť. Je-li rukojeť dřevěna, zhotovuje se z buku, habru nebo jiného tvrdého dřeva. Rukojeti jsou u některých druhů dlát na jedné nebo obou stranách opatřeny ocelovýmy kroužky, zabraňujícími rozštípnutí nebo prasknutí rukojeti při úderech paličkou.

dlata_03

V průběhu doby vzniklo mnoho různých oborů zabývajících se opracováním dřeva, kde každý obor má své druhy dlát, která jsou něčím specifická.

Truhlářská dláta

Dláta rovná a rovná hraněná

Rovná jsou dláta s dlouhou a pevnou čepelí, která není po stranách zkosena. Jejich výhodou je velká pevnost, vydrží i silné údery paličkou. Jejich využití je univerzální, zvlášť vhodná jsou pro hrubší práce. Vyráběná v šířkách 3–50 mm.

Rovná hraněná jsou dláta, která mají na obou bočních hranách zkosení, které jim umožňuje dostat se i do úzkých a nesnadno přístupných míst. Hraněná dláta se používají zejména na výrobu truhlářských spojů. Jsou dostupná v šířkách 3–50 mm.

dlata_01

Rovné dláto

dlata_02

Rovné dláto hraněné

Dláta dutá

jsou vhodná pro vysekávání kulatých nebo zaoblených otvorů nebo zasekávání oblých hran stavebního kování. Vyrábí se v šířkách 5–40 mm.

dlata_10

Duté dláto Narex

dlata_11

Úzké duté dláto

Dláta čepovací (děrovače, děropáče)

jsou silná dláta, určená pro přesné vysekávání truhlářských spojů a pro dlabání do větší hloubky. Čepovací dláto se volí tak, aby jeho šířka odpovídala šířce dlabaného otvoru. Jsou vyráběná v šířkách 2–20 mm.

dlata_14

Čepovací dláta - děropáče

Dláta zapouštěcí (děrovače křížové)

jsou dláta určená k vysekávání otvorů pro okenní a dveřní závěsy. Jsou jednohrotá, dvouhrotá nebo tříhrotá, 1–3 mm silná, 24–34 mm široká. Síla dláta se volí dle síly plechu zakovávaného závěsu.

dlata_15

Dvourhotá a tříhrotá zapouštěcí dláta Narex

dlata_16

Celokovová zapouštěcí dláta

dlata_12

Značená na zapouštěsím dlátu a rovné dláto bez rukojeti

dlata_17

Přípravek na zapouštění okenních a dveřních závěsů

Dláto zámkové (děrovač zámkový)

je ocelové úzké dláto s dvěma rameny zahnutými do pravého úhle, kde na každém rameni je ostří. Ostří jsou k sobě kolmá. Slouží k zapouštění zámkových mechanismů v jinak nepřístupných místech.

dlata_18

Zámkové dláto

Dláta šikmá (kosá)

jsou dláta určená především pro začišťování materiálu v rozích nebo jiných špatně přístupných místech. Jsou pravá nebo levá, zkosení bývá cca 30 stupňů. Jsou vyráběná v šířkách 6–30 mm.

dlata_19

Šikmá dláta

Dláta rohová

jsou určená k začišťování rohů dlabů či pro přesné pravoúhlé zarovnávání rohů otvorů.

dlata_20

Rohové dláto

Úhel ostří truhlářských dlát je cca 25–30 stupňů, dle tvrdosti opracovávaného materiálu. Čím je materiál měkčí, tím ostřejší úhel brousíme.

Tesařská dláta

V tesařství se používají plochá dláta hraněná, nehraněná a děropáče.

Jedná se o obdobná dláta jako truhlářská, jen mívají proti truhlářským dlátům mohutnější rukojeť, silnější čepel a celkově mohou být i delší.

Řezbářská dláta

Řezbářská dláta lze rozdělit na dláta rovná a podélně prohnutá. Podélně prohnutá dláta se ještě dále rozdělují na dlouze prohnutá a krátce prohnutá /lžícová/. Prohnutá dláta jsou vhodná především na práce ve větších hloubkách a špatně přístupných místech.

dlata_04

Řezbářská dláta Pfeil

dlata_05

Řezbářská dláta Narex

dlata_06

Stará řezbářská dláta

Ostří řezbářských dlát mají různé profily, od rovných, po mírně vypuklé, až po velmi hluboké.

profily

 a) rovný profil, b) mělký profil, c) půlkulatý profil, d) hluboký profil, e) profil 60°, f) profil 60° zaoblený, g) profil 90°

Rukojeti řezbářských dlát jsou dřevěné, soudkovitého tvaru, často osmihranné pro lepší uchopení dláta při práci.

Úhel ostří řezbářských dlát je cca 17–27°, dle tvrdosti materiálu. Při řezání různých druhů dřevin volíme univerzální úhel cca 24 stupňů.

K dlátům řezbářským můžeme zařadit i dláta sochařská. Jedná se vlastně o široká řezbářská dláta, určená na větší předměty.

Soustružnická dláta (struhy)

Soustružnická dláta mají oproti dlátům truhlářským delší čepel, která plynule přechází v trn pro upevnění rukojeti. Soustružnická dláta nemají krček ani osazení pro lepší naražení rukojeti těsně k čepeli. Celkově jsou proti ostatním dlátům delší, což umožňuje lepší úchop oběma rukama a lepší vedení na podpěře při ručním soustružení.

dlata_07

Řezbářská dláta Pfeil

dlata_08

Řezbářská dláta Narex

dlata_09

Stará řezbářská dláta

Základní druhy soustružnických dlát:

Ubírací dláto

je univerzální dláto, větší průměry jsou vhodné pro větší odběr materiálu a hrubší soustružení, menší průměry jsou pak vhodné k soustružení přesných oblých tvarů.

Hladící dláto

je vhodné k soustružení rovných nebo vypouklých ploch a jejich začištování a k soustružení "V" tvarů, různých zápichů a k dělení materiálu.

Dláto na dutiny

Toto dláto se používá především pro soustružení dutých tvarů a misek, někdy též nazývané miskové dláto. Je vhodné pro příčné soustružení. Svou konstrukcí umožňuje odebírání většího množství materiálu i v hlubokých dutinách.

Upichovací dláto

Používá se na dělení materiálu, či tvoření drážek.

Ploché dláto

je vhodné pro začišťování oblých tvarů, dále je vhodné pro soustružení miskovitých tvarů napříč vláken.

Zapichovací dláto

Dláto určené na výrobu různých zápichů a začištování.

Ubírací dláto vnitřní

Dláto speciálně konstruované pro soustružení vnitřních tvarů nádob. Lze ho použít i pro dělení materiálu.

Úhel ostří soustružnických dlát se pohybuje cca mezi 20-80 stupni, závisí na druhu použitého materiálu, typu dláta a technice soustružení.

Speciální dláta

Existuje ještě mnoho dalších druhů dlát určených na opracování dřeva, většina z nich je již vyráběna speciálně pro konkrétní operaci či výrobu konkrétního dřevěného dílu.

Například:

Houslařská dláta

  • Dláta určená pro výrobce a opraváře hudebních nástrojů a houslaře.
  • dutá lžícová dláta pro výrobu desek smyčcových hudebních nástrojů
  • dláta na opracování krků a šneků
  • dláta pro výrobu hlubokých drážek při lícování violoncellových, kontrabasových nebo kytarových krků ke korpusům
  • speciální dláta určená pro výrobu a opravy smyčců

Dláta používaná ve slévárenství při výrobě modelů

Dlouhá lžícová dláta /žabníky/ - u těchto dlát přechází čepel do dlouhé tyče s rukojetí. Tyč je vyhnutá jako lžíce, pro pohodlnější vyřezávání vnitřních ploch a různých konfigurací.

Brusné kameny

Za zmínku stojí ještě brusné kameny a brousky.

Při broušení rovných dlát, lze vystačit se dvěma brusnými kameny, hrubým a jemným (obtahovacím).

brousky

U profilových dlát, především řezbářských, již s dvěma brusnými kameny nevystačíme a je zapotřebí mít mnoho brousků různých tvarů, abychom se dostali do každého profilu broušeného dláta.

Na finální broušení řezbářských dlát je pak dále ještě potřeba hadrový, filcový nebo nejlépe kožený kotouč a leštící pasta.