Truhářské kurzy

Již mnoho let pořádáme truhlářské kurzy v Počátkách u Chotěboře. Jsme velice rádi, že se kurzy těší stále velké oblibě, a i my jsme setkáváním s Vámi velmi inspirováni. Kurzy přizpůsobujeme individuálně vašim zájmům, znalostem a dovednostem, aby si začínající i pokročilý zájemce o toto řemeslo odnesl mnoho nových znalostí a osvojil spoustu potřebných dovedností, případně odvezl vlastní výrobek. Velice nás těší, pokud některého z účastníků truhlářský kurz zaujme natolik, že se rozhodne k nám jezdit opakovaně a pokračovat v další výuce či výrobě vlastního projektu.

Plánované truhlářské kurzy

Truhlářský kurz

Na začátku kurzu je možné si zvolit výukovou nebo projektovou formu kurzu. Projektovou formu kurzu je nutné domluvit e-mailem předem. Fotografie a informace ke kurzům naleznete níže.

 • Pátek 4.10.2024 (volná místa)
 • Pátek 25.10.2024 (volná místa)
 • Pátek 22.11.2024 (volná místa)

Cena kurzu 2480 Kč

Cena je včetně 21% DPH. V ceně kurzu je i oběd a občerstvení

Koupit kurz Koupit dárkový poukaz

Kurz soustružení dřeva

Omezená kapacita pro max. 3 osoby. Fotografie a informace ke kurzu naleznete níže.

 • Pátek 4.10.2024 (1 volné místo)
 • Pátek 25.10.2024 (volná místa)
 • Pátek 22.11.2024 (volná místa)

Cena kurzu 2480 Kč

Cena je včetně 21% DPH. V ceně kurzu je i oběd a občerstvení

Koupit kurz Koupit dárkový poukaz

Doplňující informace

Místo konání: Počátky u Chotěboře. Podívejte se na mapu, kde nás najdete.

Časový plán: Kurz začíná vždy v 8.30 a končí v 19.00 hod.

Ubytování: Pro otrlé - lze přespat ve vlastním stanu na travnaté ploše přímo v místě konání kurzu. Pro ostatní máme tipy na ubytování zde www.icchotebor.cz.

Doprava: Účastníkům, kteří přijedou hromadnou dopravou, můžeme po předchozí dohodě zajistit ráno odvoz z Chotěboře na místo konání kurzu a zase zpět po ukončení kurzu.

Dárkové poukazy: Dárkový poukaz není vázán na konkrétní termín, datum si sami vyberete z naší nabídky kurzů. Pro rezervaci vybraného termínu nás kontaktujte na emailu: info@truhlarime.cz.

Účastníci, kteří u nás na truhlářském kurzu již jednou byli, se po dohodě mohou přihlásit i do již plně obsazeného kurzu. Na kurzech občas pořizujeme fotografický záznam. Dané fotografie mohou být zveřejněny (web, facebook a jiné).

Jakékoliv další informace na tel. 602 050 062 nebo mailu info@truhlarime.cz

Program kurzů

Každému z účastníků "ušijeme" kurz přímo na míru, dle jeho požadavků, zájmů, zručnosti a znalostem. Díky tomu je kurz vhodný pro každého. Kurz můžeme uspořádat i v jiném, Vámi zvoleném termínu, pokud se sejde alespoň 6 zájemců, je možno ho pojmout například i jako teambuilding.

Výukový truhlářský kurz

S čím se budete mít možnost seznámit?

 • broušení dlát a hoblíků
 • seřizování ručních hoblíků a práce s nimi
 • správné orýsování materiálu a jeho značení
 • zhotovení čepů, dlabů a dalších konstrukčních spojů
 • lepení spárovek
 • seznámíte se s masivním materiálem a vysvětlíme Vám jeho správné použití při výrobě
 • vyzkoušíte si různé druhy truhlářského nářadí

K dispozici je kompletně vybavená truhlářská dílna, můžete se seznámit se stroji a se vším, co na nich lze vyrábět či opracovávat.

Pro zájemce o klasické truhlářské postupy je k dispozici spousta starých hoblíků všech různých druhů a další staré, dnes již málo používané nářadí. Zájemci o výrobu nábytku mohou vyzkoušet práci s laminem, MDF deskami a jiným plošným materiálem.

 • vyzkoušíte si kolíkování různými způsoby
 • ruční olepování hran
 • zakovávání závěsů a dalšího kování

Projektový truhlářský kurz

Po předchozí dohodě lze tvořit vlastní projekt, v rámci našich možností a znalostí Vám vyjdeme maximálně vstříc.

Materiál na stoličku nebo jiný výrobek obdobné velikosti je zahrnut v ceně kurzu.

Kurz soustružení dřeva

Jednodenní kurz soustružení dřeva pro začátečníky, na kterém se naučíte základy vřetenového soustružení dřeva a soustružení misky. Vyzkoušíte si práci s různými druhy soustružnických struhů a seznámíte se s dalšími nástroji. Poznáte různé techniky soustružení, získáte spoustu informací o dřevu, dokončování výrobku, povrchových úpravách a ostření nástrojů.

Dárkový poukaz

Zakupte si dárkový poukaz a darujte truhlářský kurz svému blízkému jako zdroj nové energie a inspirace do života.

Dárkový poukaz

Fotogalerie z kurzů

Truhlářský kurz - Výuka

z_kurzu_17

Základní nářadí připravené pro účastníky truhlářského kurzu

z_kurzu_18

Broušení dlát

z_kurzu_29

Řezání rámovou pilou

z_kurzu_34

Účastníci kurzu při práci

z_kurzu_35

Práce na formátovací pile

z_kurzu_36

Polokryté ozuby

z_kurzu_37

Pasování kulatého čepu

z_kurzu_38

Klížení rámu okna

z_kurzu_39

Příprava nové spárovky na desku jídelního stolu

z_kurzu_53

Oprava čelní strany starého stolku se zásuvkami

z_kurzu_55

Práce s dýhou

z_kurzu_56

Hotový hrubě opracovaný stojánek

Truhlářské kurzy - Soustružení dřeva

soustruzeni1_640

soustruzeni2_640

soustruzeni3_640

soustruzeni4_640

soustruzeni5_640

soustruzeni6_640

Truhlářské kurzy - Fotografie z projektů

Spoustu účastníků náš truhlářský kurz zaujal natolik, že k nám jezdí opakovaně a pokračují ve výuce, nebo si zde tvoří své menší či větší projekty. V rámci truhlářských kurzů jsme již vyráběli např. komodu, kuchyňskou linku ze smrkové spárovky, dveře, špaletové okno, schody, patrové postele, masivní jasanové stoly a mnoho dalších výrobků.

Policová skříňka ze smrkové spárovky

Projekt je ukázkou celkem snadného a efektivního postupu. Velká část práce byla v pečlivém formátování desek, vykolíkování polic a následném přesném spasování a zaklížení všech částí.

projekt_1

Plánování nad připravenou smrkovou spárovkou

projekt_2

Vykolíkované police

projekt_3

Klížení polic

projekt_4

Takto vypadají police spasované a stažené při klížení

projekt_5

Napasování a přišroubování zad policové skříňky

projekt_6

A police jsou hotové

Komoda

Další projekt je již o něco složitější než otevřená policová skříňka, jejíž výrobu jsme zde již přiblížili. Je jím komoda ze smrkové spárovky. Tento projekt byl dokončen v domácí dílně u účastníka kurzu.

projekt_7b

Takto začíná mnohý projekt

projekt_8

Základní kostra komody

projekt_9

Příprava materiálu na tvorbu dvířek

projekt_10

Vyřezávání čepů dvířek

komoda10b

Dokončená komoda

komoda10a

Pantograf

Jednoduchý přípravek, který používáme na značení výrobků a frézování různých obrázků a dekorací.

pantograf_65

Pantograf při práci

pantograf_66

Jednodušší obrázek

pantograf_68

Složitější secesní motiv

pantograf_69

Kopírovací proces předveden na slonovi

frezovani_velryby

Frézování velryby

pantograf_73

Zdobení výrobku na pantograf

Palanda do Mysle z Počátek u Chotěboře

Video z fotek zachycených při výrobě dvoj-palandy/domečku (více info zde). Byla vyráběna jako projekt na úžasných truhlářských kurzech pana Paula.

Co říkají účastníci?

Martin K

Dobrý den Všem, měl jsem možnost navštívit truhlářský kurz a můžu jen doporučit všem, kdo se zajímá o toto řemeslo a celkově o dřevo. Kurz probíhá od základů, které se opravdu hodí a jsou nepostradatelné. Osobně jsem si myslel, že žádný kurz není potřeba. Že člověk zjistí sám (přes internet, knihy,..), co a jak, ale kurz s praktickými ukázkami (broušení, základní dlaby a spoje,..) Vám dá víc než hodiny u počítače studováním, jak na to. Myslím, že to může být i skvělý dárek pro domácí kutily. Tak neváhejte :-)

Pavel

Dobrý den, v lednu jsem si z Vašeho kurzu přivezl díly pantografu, které jsem si s Vaší pomocí mohl udělat. Podařilo se mi díly poskládat a vygravírovat první obrázek. Mám z toho velkou radost a moc Vám za všechno děkuji.

Vít Z.

Zdravím všechny. Chtěl bych se podělit o velmi pozitivní zkušenost s pořádaným kurzem. Hodně důležité je mít řemeslo opravdu rád. To jsem z pana Paula cítil a dokáže tím i " nakazit " :-) Děkuji!!

Zuzana

Také zdravím a musím souhlasit s panem Vítem, zúčastnila jsem se stejného kurzu. Den byl velmi pohodový a pan Paul dokáže vše s trpělivostí vysvětlit. Všem mohu jen doporučit. Sama plánuju se ještě na nějaký kurz přihlásit :-)

Pavel K.

Pan Paul je velice ochotný a hlavně své práci rozumí. Pro laika jedinečná příležitost dozvědět se cenné informace vykoupené léty praxe. Kurs doporučuji.

Katka J.

Díky za dnešní kurz. Trochu jsme váhali, do čeho to vlastně jedeme, ale ve finále odjíždíme nadšení! Skvěle připraveno, perfektní vybavení dílny, přátelská atmosféra, teplý oběd u hoblic měl také svoje kouzlo :-) Hlavně jsme ale pohnuli s naším projektem zprovoznění starého japonského hoblíku. Pan Paul je studnice znalostí, je neskutečně ochotný a má zlaté ruce. A spoustu všeho možného vybavení. Což je zkrátka hodně dobrá kombinace :-) Je před námi ještě hodně práce, ale za tenhle jeden den jsme se posunuli neskutečně. Pokud by se tu našel nějaký další nadšenec do japonských hoblíků, rádi si vyměníme zkušenosti...