Výroba dřevěné truhly

V této fotosérii Vám ukážeme výrobu jednoduché dřevěné truhly.

Jedná se o jednoduchou truhlu ze smrkové spárovky, která bude sloužit na odkládání předmětů. Rohové spojení je na přání zákazníka tvořeno ručně vysekávanými ozuby.

truhla_01

Formátování spárovky

truhla_02

Naformátované dílce

Pro výrobu truhly byla použita již zakoupená spárovka o síle 18 mm, aby se proces výroby urychlil. Na formátovací pile byly nařezány potřebné rozměry dílců. Většinou je nutné začistit drobným odřezem okraje spárovky, protože bývají poškozeny vlivem manipulace a přepravy. Tyto defekty bývají často sotva viditelné, ale mohou se později projevit formou různých prasklinek. Následné opravy těchto vad zbytečně zdržují výrobu a je tedy vhodné jim předejít.

truhla_03

Orýsování hran

truhla_04

Rýsování rozporů

Přesný způsob výroby ozubů snad není ani potřeba popisovat. Tyto základy je možno si rychle nastudovat na stránkách, které se zabývají těmito postupy. Uvedeme zde tedy jen stručný popis z naší výroby, která se možná nepatrně liší. Orýsování síly materiálu nakonec po uvážení neproběhlo klasicky rejskem, ale pouze tužkou z důvodů náročnějšího vybrušování rýhy po rejsku před mořením truhly. Použití rejsku by sice bylo mnohem přesnější a rychlejší, ale odbroušení rýhy po rejsku úplně do čista je někdy také docela pracná záležitost.

truhla_05

Řezání označených rozporů

truhla_06

Příprava pro ruční sekání rozporů

Po orýsování síly materiálu probíhá kreslení rozporů na boční díly truhly, označení částí, které přijdou vysekat a následné ruční řezání pilkou čepovkou těsně vedle nakreslené čáry.

truhla_07

Vysekávání rozporů

truhla_08

Vysekané rozpory z jedné strany

Rozpory se vysekávají z jedné strany zhruba do poloviny síly materiálu, poté se dílce otočí a dosekají se z druhé strany. Takto nedojde k vyštípnutí materiálu na spodní straně dílce. Desky jsou umístěny na sobě, aby se práce urychlila.

truhla_09

Sekání rozporů z druhé strany

truhla_10

Hotové ručně sekané rozpory

truhla_11

Orysování čepů na přední a zadní díl truhly

truhla_12

Vysekávání čepů

truhla_13

Pasování čepů nasucho

truhla_14

Spasované ozuby

truhla_15

Klížení boků truhly

truhla_16

Klížení dna a víka

truhla_17

Ruční zahoblování přesahů dna a víka

truhla_18

Kompletování, připevňování kování

truhla_19

Hotová truhla

truhla_20

Hotová truhla zevnitř