ČeštinaAngličtina
0.00 €
0
 
 
 

Výroba dřevěné truhly

V této fotosérii Vám ukážeme výrobu jednoduché dřevěné truhly.

Jedná se o jednoduchou truhlu ze smrkové spárovky, která bude sloužit na odkládání předmětů. Rohové spojení je na přání zákazníka tvořeno ručně vysekávanými ozuby.

Formátování spárovky
Naformátované dílce

Pro výrobu truhly byla použita již zakoupená spárovka o síle 18 mm, aby se proces výroby urychlil. Na formátovací pile byly nařezány potřebné rozměry dílců. Většinou je nutné začistit drobným odřezem okraje spárovky, protože bývají poškozeny vlivem manipulace a přepravy. Tyto defekty bývají často sotva viditelné, ale mohou se později projevit formou různých prasklinek. Následné opravy těchto vad zbytečně zdržují výrobu a je tedy vhodné jim předejít.

Orýsování hran
Rýsování rozporů

Přesný způsob výroby ozubů snad není ani potřeba popisovat. Tyto základy je možno si rychle nastudovat na stránkách, které se zabývají těmito postupy. Uvedeme zde tedy jen stručný popis z naší výroby, která se možná nepatrně liší. Orýsování síly materiálu nakonec po uvážení neproběhlo klasicky rejskem, ale pouze tužkou z důvodů náročnějšího vybrušování rýhy po rejsku před mořením truhly. Použití rejsku by sice bylo mnohem přesnější a rychlejší, ale odbroušení rýhy po rejsku úplně do čista je někdy také docela pracná záležitost.

Řezání označených rozporů
Příprava pro ruční sekání rozporů

Po orýsování síly materiálu probíhá kreslení rozporů na boční díly truhly, označení částí, které přijdou vysekat a následné ruční řezání pilkou čepovkou těsně vedle nakreslené čáry.

Vysekávání rozporů
Vysekané rozpory z jedné strany

Rozpory se vysekávají z jedné strany zhruba do poloviny síly materiálu, poté se dílce otočí a dosekají se z druhé strany. Takto nedojde k vyštípnutí materiálu na spodní straně dílce. Desky jsou umístěny na sobě, aby se práce urychlila.

Sekání rozporů z druhé strany
Hotové ručně sekané rozpory
Orysování čepů na přední a zadní díl truhly
Vysekávání čepů
Pasování čepů nasucho
Spasované ozuby
Klížení boků truhly
Klížení dna a víka
Ruční zahoblování přesahů dna a víka
Kompletování, připevňování kování
Hotová truhla
Hotová truhla zevnitř
Shopping cart

Shopping cart is empty

Last viewed items
  • So far you have not visited any goods.
Currency

Indicative exchange rate:
EUR  (1 EUR) 23.3767 Kč

 
ČeštinaAngličtina
0
Currency

Indicative exchange rate:
EUR  (1 EUR) 23.3767 Kč

 
© Truhlaříme.cz