ČeštinaAngličtina
0.00 €
0
 
 
 

Výroba svlakových dveří

V této fotosérii se podíváme na výrobu svlakových dveří přesně podle existujících dveří, které však již pro jejich silné poškození nelze restaurovat či renovovat.

Původní svlakové dveře

Jedná se o dveře ze smrkové spárovky, zdobené takřka po celé ploše ohraničenou rozetou s oválným středem.Jedná se o dveře ze smrkové spárovky, zdobené takřka po celé ploše ohraničenou rozetou s oválným středem.

Příprava materiálu na spárovku
Hrubý profil vyhoblovaného svlaku bez zdobení

Podkladová nosná deska je tvořena smrkovou spárovkou. Na spárovku byla pečlivé orýsována místa, kde se budou nacházet drážky svlaků. Svlaky působí jako zpevnění desky, zabraňují jejímu kroucení či borcení. Jelikož jsou svlaky na svém místě usazeny na sucho bez lepení, umožňují spárovce pracovat při změnách teploty a hlavně vlhkosti.

Pasování svlaku do drážky
Zkouška zapasování

Vzhledem ke kónickému tvaru a individuálnímu dopasování jednotlivých svlaků je nutné si vše dobře popsat, aby nedošlo k záměně.

Následně došlo na zdobný prvek pohledové strany svlaků. Tento zdobný prvek tvoří mohutnější profil na podélných hranách svlaků. Nyní lze svlaky narazit a zakrátit s hranou křídla dveří tak, jak tomu bylo i na původní předloze.

Vyhoblovaný zdobný profil
Naražený zakrácený svlak

Dále nastupuje povětšinou ruční práce na čelní rozetě. Přední plocha dveří bude pobita ohraničenou rozetou a navíc bude na stranu prahu umístěn jeden masivní dílec.

Klížení masivního spodního dílu
Oválný střed rozety

Aby byl prostor pro rozetu přesně definovaný, byly na spárovku nejdříve upevněny ohraničující prkna. Na symetricky orýsovanou plochu byl umístěn oválný střed a postupně tvořen její obvod.

Obvodové zaoblené díly rozety jsou opracovávány ručním hoblíkem. Na obou křídlech se postupuje po stejných dílech, aby byla dodržena symetrie vzoru rozety.

Rýsování a řezání dílců
Ruční hoblování hran
Výroba odvodových částí
Symetrické pasování

Následuje konečné upevnění obvodových prken rozety, falcování, kování závěsů, napasování zámku a jeho protiplechu, osazení klapaček, začištění spojů a dveře jsou připravené pro povrchovou úpravu a montáž.

Pasování protiplechu zámku
Detail finální rozety
Původní dveře jako předloha
Dokončená kopie svlakových dveří
Shopping cart

Shopping cart is empty

Last viewed items
  • So far you have not visited any goods.
Currency

Indicative exchange rate:
EUR  (1 EUR) 23.3767 Kč

 
ČeštinaAngličtina
0
Currency

Indicative exchange rate:
EUR  (1 EUR) 23.3767 Kč

 
© Truhlaříme.cz